nabídka různých inspirací

Tato část webu nabízí “něco navíc”. Zde uvedené odkazy jsou jen inspirací, navést Vás, co hledat.

Linka důvěry:

https://www.mvcr.cz/clanek/adresar-pomoci-telefonni-informacni-a-krizove-linky-a-online-pomoc-v-ceske-republice.aspx

První pomoc při psychických potížích. Web www.opatruj.se.
Aplikace https://nepanikar.eu/ poskytuje zdarma rychlou první psychologickou pomoc.
Dále jen nabídky, je dobré si najít své vlastní video s hlasem, který Vám dobře zní:
Procházka, dobrá kniha, cokoliv co označíte za malou radost…a je možné ji hned udělat.

BODYTERAPIE

V sekci příspěvků Bodyterapie budu uvádět inspirace pro prohloubení práce s dechem, uvolnění těla, relaxace atd. Tyto příspěvky mohou dobře doplňovat terapeutickou práci a prohlubovat Vaše vnímání těla v čase relaxace i zátěže nebo nějaké stresové situace. Jacobsonova progresivní relaxace je jednou z relaxačních technik, kterou lze zapojit do každodenního života.

Jacobsonova progresivní relaxace

Autor relaxační techniky – Edmond Jacobson vypracoval prakticky dobře použitelný způsob, jak se naučit vnímat zvýšené napětí a uvolnit ho. Možná i proto se dožil vysokého věku (žil v letech 1888 až 1983) a do pozdního věku zůstal vědecky aktivní. Za svůj dlouhý život svoji techniku vylepšoval a měnil, takže existuje v mnoha verzích.
Příprava a prostředí: Pokud možno klidné prostředí, přiměřená teplota, volný oděv.
Výchozí poloha: Relaxaci je vhodné provádět vleže na zádech s horními končetinami podél těla.
Délka praktikování: Začátečníkům je doporučeno cvičení 15 minut, pokročilí po zvládnutí techniky kratší čas.
Postup cvičení: Cílem je postupně si uvědomit jednotlivé svalové skupiny, na 5 až 7 vteřin je mírně aktivovat a dalších 30 až 40 vteřin je nechat se uvolnit. Více naleznete v odkazu.

Zdroj: https://is.muni.cz/el/1451/jaro2013/bp1149/Jacobsonova_progresivni_relaxace_IMPACT.pdf

Bioenergetika

je metodou, která může napomáhat uvolňovat stažení a zátěže, ketré jsme nasbírali během interakcí v každodenním kontaktu s lidmi. Na toto téma jsou přeloženy knihy s nabídkou různých cvičení. Jednou možností uvolnění je tzv. třesení/shaking, viz. video:

Kum Nye je další možností péčí o sebe

je léčebně-relaxační systém z tibetské kultury aplikovaný na západní kulturu, jehož pomocí lze odstraňovat stres, měnit postoje, návyky a vzorce. Cestou je soubor cvičení, meditace a vědomé pozornosti při cvičení. Efektem cvičení může být tedy uvolnění na rovině tělesné, psychické. Cvičení jsou zaměřeny na vnímání tady a teď, tedy nejde o dosažení konkrétního cíle, ale hlavně o postupný proces uvolňování blokád, které mohou být zpočátku provázeny i nepříjenými pocity a vjemy (nevolnost, fyzická svalová bolest). Cvičení pracuje s dechem a je typický velmi pomalým pohybem, aby docházelo k uklidnění mysli a k neustálému zaměřovaní na vědomý pohyb při cvičení a všeho, co se následně v nás děje. Pocity se tedy mění a my je následujeme. Existuje sestava popsaná v knihách, jsou organizovány i semináře v Bechyni nebo v Praze. Zpočátku je vždy dobré metodu poznat prostřednictvím zkušeného vedení, což není problém, neboť 2x ročně přijíždí učitel lektorující kurzy.  Základ jako u všech léčebných systémů, je začít a neustávat, praktikovat každý den dle svých možností, déle či krátce, 1 cvik nebo více dle daných možností dne. Efekt se pak dostaví a Vy ho sami svou každodenní praxí ucítíte. Některé ukázky najdete i na youtube. Inspirací mohou být i dvě přeložené knihy o této metodě.

Poslech